تماس
 • آموزشی
 • ترفندهایی برای شناخت و درمان پوست چرب

ترفندهایی برای شناخت و درمان پوست چرب

ترفندهایی برای شناخت و درمان پوست چرب
۲۵ بهمن ۱۴۰۲
مراقبت و رسیدگی به پوست با هر نوع و جنسی، در هر سنی کاملا ضروری و حائز اهمیت است. در این میان افرادی با جنس پوست چرب، به دلیل ترشحات بیشتر غدد سبابه درگیر مسائلی مانند آکنه و منافذ باز می‌شوند. در این بخش از سری مقالات کلینیک تخصصی شهران، به طور مفصل به پوست چرب و ویژگی‌های آن می‌پردازیم و راهکارهای موثر برای درمان آن را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

پوست چرب چیست؟

مسلما اولین قدم برای مراقبت از پوست و شروع زیبایی پوست، شناخت جنس آن بوده پس اگر بخواهیم تعریف دقیقی از پوست چرب ارائه دهیم اینگونه است: پوست چرب به نوعی پوست اطلاق می‌شود که دارای ترشح زیاد چربی است. وقتی غدد چربی در پوست بیش از حد فعالیت می‌کنند و مقدار زیادی چربی تولید می‌کنند، پوست به طور معمول چرب و براق می‌شود. این نوع پوست معمولاً در نواحی مختلف صورت مانند ناحیه تی‌زون (ناحیه میانی صورت شامل پیشانی، بین ابروها و بین بینی) و ناحیه گونه‌ها و چانه مشاهده می‌شود. همچنین، پوست چرب به اقتضای ماهیت خود می‌تواند با مشکلاتی مانند جوش‌ها، آکنه و منافذ باز روبه‌رو شود. مکانیسم اصلی ترشح چربی توسط غدد چربی به این صورت است که غدد چربی ترشحات خود، شامل چربی و مواد دیگری مانند کلسترول، تری‌گلیسریدها و فاکتورهای رشد مرتبط را تولید می‌کنند. این ترشحات با مخلوط شدن با سلول‌های مرده پوست و فاکتورهای دیگر، منجر به ایجاد چین و چروک، جوش‌ها و آکنه‌ها می‌شوند. پیشنهاد می‌شود برای آشنایی با روتین پوستی و اهمیت آن، کلیک کنید. عکس پوست چرب

علت چربی پوست

اگر شما هم داراری پوست چرب و براق هستید بهتر است با علت‌های به وجود آمدن این جنس از پوست آشنا شوید و منشا آن را بشناسید. بدین ترتیب با دیدی کاملا آگاهانه نسبت به درمان و کنترل سطح چربی پوست خود اقدام می‌نمایید.
 • هورمون‌ها و عوامل ژنتیکی:
عوامل ژنتیکی می‌توانند نقش مهمی در تعیین نوع پوست و در نتیجه ترشح چربی داشته باشند. این عوامل می‌توانند باعث افزایش ترشح چربی و پوست چرب شوند. یکی از مهم‌ترین هورمون‌ها در این زمینه، هورمون آندروژن بوده که به هورمون‌های جنسی مردانه معروف هستند، تفاوت‌های ژنتیکی در نحوه عملکرد آندروژن‌ها به راحتی می‌تواند باعث ترشح چربی بیش از حد در پوست شوند. هم‌چنین برخی از پروتئین‌های موجود در غدد چربی موظف به تنظیم ترشح چربی هستند. کوچک‌ترین تغییرات ژنتیکی در این پروتئین‌ها باعث افزایش ترشح چربی و به دنبال آن تبدیل شدن پوست به نوع چرب و جوشدار شوند.
 • اختلالات دارویی
برخی داروهای هورمونی مانند استروئیدها، آندروژن‌ها، پروژستین‌ها و هورمون‌های جنسی با تغییر در سطح هورمون‌ها در بدن، به افزایش ترشح چربی پوست منجر می‌شوند. باتوجه به اینکه بدن هر فرد نسبت به انواع داروها واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهد، نمی‌توان دقیقا این مورد را آن‌هم با اشاره به دارویی خاص بررسی و قطعی اعلام نمود اما می‌توان اینگونه گفت که داروهای ضد افسردگی و استروئیدها با تحت‌الشعاع قرار دادن سطح تعادل هورمون‌ها مدر چرب‌تر شدن پوست دخیل هستند.
 • شستشوی بیش از حد پوست
از جمله اشتباهاتی که افراد دارای پوست چرب معمولا انجام می‌دهند شستشوی وسواس گونه پوست بوده که نه تنها کمکی به کنترل مشکل نمی‌کند بلکه وضعیت را نیز بدتر از پیش جلو خواهد برد. به این علت که شستشوی بیش از حد پوست، غدد تولید چربی و آبرسان را دچار اختلال عملکرد کرده و سطح PH را کاملا ناسازگار می‌کند. به‌خاطر داشته باشید مبارزه با هرچیزی، به آن شدت می‌بخشد. بنابراین اگر تاکنون این اشتباه را انجام می‌داده‌اید دست نگه‌دارید و پوست خود فرصت تحریک را با استفاده از مواد شیمیایی مکرر ندهید. بلکه با انتخاب یک روتین پوستی مناسب و محصولی ملایم اما کاربردی به درمان خود کمک کنید.
 • تغذیه نامناسب
رژیم غذایی و سبک تغذیه‌ای که پیش گرفته‌اید بیش از آنکه فکرش را بکنید در نوع پوست و مشکلات آن نقش دارند. سوخت‌وساز بدن از طریق تغذیه تامین می‌شود و سموم نیز از همین طریق وارد یا خارج می‌شوند. به‌عنوان مثال مصرف فراوان شکر و شیرینیجات تاثیر مستقیم در چرب‌شدن پوست دارد، زیرا التهابات درونی را افزایش داده و هورمون‌ها به اختلال عملکرد دچار می‌شوند. دهیدراته نمودن بدن از طریق مصرف آب نیز از جمله نکات تغذیه‌ای برای افراد دارای پوست چرب می‌باشد که بهتر است رعایت شود. سعی کنید از سبزیجات و میو‌ه‌های حاوی آنتی‌اکسیدان و فیبر نیز در سبد تغذیه‌ای خود بهره ببرید تا بدن به پاکسازی خود مجبور شود.
جراحی غبغب با جدیدترین تکنیک روز دنیا در کلینیک زیبایی شهران، برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.
علت پوست چرب

علائم پوست چرب

 • براقیت: پوست چرب معمولاً براق و درخشان است که این براق بودن در نواحی مختلف صورت، به ویژه در ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) بیشتر دیده شود.
 • ترشح چربی زیاد: پوست چرب تمایل دارد بیش از حد چرب شود و  حتی در طول روز نیز ترشح چربی تا چندین بار نسبت به سایر پوست‌ها افزایش می‌یابد. این می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های چربی، جوش‌ها و مسدودی پوستی شود.
 • جوش‌ها و آکنه: پوست چرب به طور معمول حساسیت بیشتری نسبت به جوش‌ و آکنه دارد. واکنش‌های این دسته از پوست شامل جوش‌های سفید، جوش‌های سیاه (کمدون) و جوش‌های قرمز و التهابی می‌باشد.
 • منافذ باز پوست: در پوست چرب، منافذ باز پوست معمولاً بزرگتر و قابل مشاهده‌تر هستند. این منافذ باز گاهی اوقات به صورت جوش‌های سیاه (کمدون) نیز ظاهر می‌شوند.
 • ضخیم بودن متوسط پوست: پوست چرب ضخیم‌تر و با بافت غلیظ‌تری نسبت به پوست‌های معمولینمایان می‌شود.
 • التهاب و قرمزی: پوست چرب ممکن است به سرعت به التهاب و قرمزی واکنش نشان دهد، به خصوص به علت جوش‌ها و آکنه‌های التهابی.
با میکرودرم به منافذ باز صورت خود پایان دهید.

ترفندهای درمان پوست چرب

در این بخش چند راهکار برای کنترل هرچه بیشتر چربی پوست ارائه می‌شود که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید به پوستی نرمال برسید و چالش‌های مربوط به آن را از بین ببرید.
 • در کنار استفاده از شوینده مناسب لاین پوست چرب، از تونرهای این دسته نیز استفاده کنید تا به صورت عمقی پوست از انواع آلاینده پاک شود.
 • سعی کنید تا جای ممکن از فضاهای پر‌استرس و اضطراب‌آور دوری کنید و آرامش را سرلوحهه زندگی خود قرار دهید. ورزش‌هایی مانند یوگا، پیاده‌روی و شنا بسیار برای تخلیهفشارهای روانی موثر عمل می‌کند.
 • نوشیدن آب کافی در طول شبانه‌روز با دفع سموم از طریق ادرار به بهبود وضعیت پوستی منجر می‌شود. در حالت ناشتای صبحگاهی نیز می‌توانید از ترکیب آب جوشیده که به دمای محیط رسیده به همراه چند قطره لیموترش استفاده کنید. معجزه آن را خواهید دید.
 • از لمس کردن بیش از حد صورت خود با دستتان خودداری کنید.
 • برای مدتی کوتاه هم که شده شکر و مواد صنعتی را از برنامه غذایی خود حذف کنید. مواد افزودنی و شیرین هیچ کمکی به جسم و روان شما نخواهند کرد. بعد از قطع مصرف متوجه خواهید شد.

در نتیجه

در طول ین نوشته با ارائه تعریفی جامع از پوست چرب و ویژگی‌های آن، به علت و علائم آن پرداخته شد و سعی شد با ارائه راهکارهای ساده اما مفید به شما در رسیدن به پوستی نرمال و بدون دغدغه کمک شود.
0 دیدگاه

شماهم توی این بحث شرکت کنید

دیدگاهی وجود ندارد.