تماس

انواع خدمات دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی

انواع خدمات دندان پزشکی
۲۴ آبان ۱۴۰۲
جراحی دندانپزشکی به درمان‌های جراحی اطلاق می‌شود که بر روی فک، لثه یا دندان‌ها برای بهبود عملکرد، ظاهر یا سلامتی این اعضاء انجام می‌گیرند. خدمات جراحی دندانپزشکی شامل تشخیص و انجام درمان جراحی عیوب، بیماری ها و آسیب‌های وارده به بافت‌های سخت و نرم دهان، صورت، فک و دندان است. این خدمات می‌تواند هم به منظور بهبود بیماری و احیای سلامتی بیمار صورت پذیرد و هم می‌تواند برای ارتقای زیبایی ظاهری فرد انجام شود. انواع خدمات دندان پزشکی

خدمات جراحی دندانپزشکی

به بیان ساده‌تر شاید بتوان گفت هدف از ارائه خدمات جراحی دندانپزشکی، بالا بردن سطح سلامت و زیبایی دهان، دندان و فک افراد است. چرا که از دیدگاه متخصصان جراحی دندانپزشکی، همه افراد سزاوار لبخندی سالم و زیبا هستند. به طور معمول یک کلینیک دندانپزشکی مجرب و به روز، خدمات جراحی و خدمات زیبایی دندانپزشکی را توأمان ارائه می دهد. خدماتی نظیر:
  • ایمپلنت‌های دندانی
  • عصب کشی و درمان کانال ریشه دندان‌ها
  • برداشتن دندان عقل نهفته
  • جراحی فک و درمان‌های ترمیمی
  • جراحی زیبایی دندان نظیر بلیچینگ، کامپوزیت، لمینت و ... .
در این مقاله به رایج‌ترین و صدالبته پیچیده‌ترین خدمات جراحی دندانپزشکی که توسط دندان‌پزشکان و متخصصان جراحی دندانپزشکی انجام‌ می‌شود، پرداخته شده است.
کلینیک دندان پزشکی شبانه‌روزی شهران بهترین خدمات دندان پزشکی در غرب تهران را با تعرفه مناسب ارائه می‌دهد.

 کشیدن دندان

کشیدن دندان یکی از خدمات جراحی دندانپزشکی بسیار رایج است که به منظور جلوگیری از گسترش پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه انجام می‌شود. کشیدن دندان یک روش ساده است که شامل برداشتن دندان‌ها از حفره استخوان آلوئول است. این روش، نسبتاً ساده است و می‌توان آن را به سرعت با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام داد. این عمل زمانی انجام می‌شود که دندان به حدی آسیب دیده باشد که نتوان آن را نجات داد یا زمانی که در دهان فضایی برای رویش صحیح دندان وجود نداشته باشد. دندان‌های قابل مشاهده با روش فورسپس کشیده می‌شوند، اما اگر دندان زیر لثه گیر کرده باشد معمولاً جراحی لازم است. به طور کلی دلایل مختلفی می‌تواند برای لزوم کشیدن دندان و دریافت خدمات جراحی دندانپزشکی در این حوزه وجود داشته باشد. به طور مثال:
  • آسیب گسترده دندان به دلیل ضربه یا پوسیدگی که دیگر قابل نجات یا ترمیم نیست.
  • عفونت شدیدی که دیگر نمی‌توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد یا با درمان ریشه و عصب کشی بهبود بخشید.
  • لق شدن دندان‌ها به دلیل بیماری لثه پریودنتال.
  • ازدحام بیش از حد دندان ها.
  • دندان عقل نهفته یا مزاحم.
خدمات جراحی دندان پزشکی

جراحی دندان عقل

دندان‌های عقل یا "آسیاب سوم" آخرین دندان آسیاب هستند که در هر دو طرف فک بالا و پایین رشد می‌کنند. این دندان‌ها معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست رویش می‌کنند. وقتی دندان‌های عقل از لثه خارج می‌شوند و فک به اندازه‌ای بزرگ است که آن‌ها را در خود جای دهد، به‌طور طبیعی بیرون می‌آیند و ممکن است برای شما درد یا مشکلی ایجاد نکنند. اما اغلب، یک یا چند مورد از این دندان‌های آسیاب سوم به درستی بیرون نمی‌آیند. دندان‌های آسیاب سوم که به طور کامل از خط لثه خارج نمی‌شوند، «دندان عقل نهفته» نامیده می‌شوند. دندان عقل نهفته به این معنی است که دندان آسیاب سوم بین استخوان فک و بافت لثه، گیر کرده است. کشیدن دندان عقل یک روش جراحی پیچیده است زیرا این دندان‌ها ریشه‌های عمیقی دارند و این مسئله روند کشیدن دندان را دشوار می‌کند. جراحی دندان عقل یکی از خدمات جراحی دندانپزشکی برای برداشتن یک یا چند دندان عقل است. دندان‌پزشکان برداشتن دندان عقل نهفته را با جراحی توصیه می‌کنند تا در آینده مشکلی ایجاد نشود. دندان عقل نهفته می‌تواند منجر به تورم، درد و عفونت شود. همچنین می‌تواند باعث آسیب دائمی به دندان‌ها، لثه ها و استخوان‌های مجاور شود. گاهی اوقات دندان عقل نهفته می‌تواند منجر به تشکیل کیست یا تومور شود که می‌تواند بخش‌هایی از فک را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. جراحی دندان عقل +عکس دندان عقل

درمان ریشه یا عصب کشی

از دیگر خدمات جراحی دندانپزشکی بسیار شایع، می توان به عصب کشی اشاره کرد. درمان ریشه یا عصب کشی شامل برداشتن بافت عفونی از پالپ دندان است. سپس، بعد از برداشتن بافت عفونی، آن را با مواد پرکننده جایگزین می‌کنند. این روش زمانی ضروری است که عفونت به عمق دندان نفوذ کرده باشد و باعث درد و ناراحتی شود، به ویژه هنگام غذا خوردن و آشامیدن مایعات سرد و گرم. درمان کانال ریشه پیچیده است زیرا هر دندان آناتومی متفاوتی دارد و دندانپزشک باید مهارت کافی برای حرکت در پالپ را بدون آسیب به بافت‌های اطراف داشته باشد.
برای انجام فصد خون با جدید ترین متد های روز دنیا به کلینیک تخصصی شهران در غرب تهران مراجعه بفرمایید

آپیکوکتومی

این روش در صورتی انجام می‌شود که کانال ریشه برای جلوگیری از انتشار عفونت از عصب مرده داخل دندان، کافی نباشد. در طول عمل، دندانپزشک قسمت عفونی ریشه دندان را برمی دارد. این کار برای خلاص شدن از شر عفونت، قبل از پر کردن ریشه، برای جلوگیری از عفونت های بعدی لازم است.

 ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت‌های دندانی به عنوان جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شوند. برخلاف پروتزهای مصنوعی که روی لثه قرار می‌گیرند، ایمپلنت ها به استخوان فک متصل می‌شوند. سپس یک دندان مصنوعی به ایمپلنت پیچ می‌شود تا ظاهر دندان‌های بیمار را بازسازی کند. ایمپلنت‌ها که به عنوان ریشه دندان عمل می‌کنند، رشد استخوان را نیز تحریک کرده و به جلوگیری از زوال استخوان و حفظ ساختار صورت بیمار کمک می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی بهترین و پایدارترین راه حل برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند. روش کاشت دندان شامل قرار دادن یک ریشه دندان مصنوعی یا پایه دندان مصنوعی (از جنس تیتانیوم یا سرامیک) در فک است. با گذشت زمان، استخوان رشد می‌کند و مستقیماً به ایمپلنت می‌چسبد. هنگامی که ایمپلنت با موفقیت با استخوان ادغام شد، یک اباتمنت برای نگه داشتن دندان جایگزین (تاج دندان) نصب می‌شود. اگر بیمار چندین دندان از دست رفته داشته باشد، می‌توان از ایمپلنت‌های دندانی برای نگه‌داشتن بریج‌ها و پروتزهای پشتیبان ایمپلنت نیز استفاده کرد. برخلاف پروتزها یا بریج‌ها، ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک ادغام می‌شوند، بنابراین هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن نمی‌لغزند یا جا به جا نمی‌شوند. روش‌های کاشت ایمپلنت دندان پیچیده است، زیرا تیم ارائه دهنده خدمات جراحی دندانپزشکی باید محل قرارگیری پیچ تیتانیوم در لثه را سوراخ کرده و در عین حال از آسیب به بافت‌ها و اعصاب اطراف جلوگیری کنند. این مسئله همچنین باعث می‌شود که این روش، ظریف و زمان بر باشد.

پیوند استخوان

این روش یکی از متداول‌ترین خدمات جراحی دندانپزشکی برای افرادی است که می‌خواهند ایمپلنت دندان انجام دهند اما توده استخوانی کافی در فک خود برای نگه داشتن ایمپلنت ندارند. از این روش برای برداشتن مقداری استخوان از یک قسمت بدن و استفاده از آن برای افزایش تراکم استخوان در فک استفاده می‌شود. پیوند استخوان عبارت است از کاشت قطعات ریز استخوان در ناحیه‌ای از فک که با تحلیل استخوان مواجه است. پیوند استخوان در جراحی دهان ‌و دندان، نه تنها برای آماده سازی برخی از فک‌ها برای ایمپلنت‌های دندانی بلکه برای ترمیم استخوان آسیب دیده در اثر جراحت، عفونت یا تومور نیز استفاده می‌شود.
برای انجام جراحی افتادگی پلک به کلینیک تخصصی و معتبر شهران در غرب تهران مراجعه فرمایید

 لیفت لثه

لیفت لثه روشی است که برای تغییر شکل خط لثه انجام می‌شود تا دندان‌‎ها بلندتر به نظر برسند و ظاهری دلپذیرتر به آن‌ها ببخشد. این روش پیچیده است زیرا متخصص دندانپزشکی باید بسیار مراقب باشد که بافت لثه بیش از حد برداشته نشود. چراکه ممکن است منجر به ایجاد حساسیت و درد شود. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل شود که لثه‌ها در هر دو طرف دهان متقارن هستند.

 جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت شامل اصلاح مشکلات اسکلتی در صورت، فک و گردن است. این نوع جراحی معمولاً زمانی ضروری است که بیمار صدمات جدی داشته باشد. همچنین زمانی که مشکلات عملکردی یا زیبایی در فک یا صورت شخص وجود دارد، ضروری است. این جراحی، یک روش پیچیده است زیرا شامل کار پیچیده‌ای روی استخوان‌ها و بافت‌های نرم صورت می‌شود.

نتیجه‌گیری

از خدمات جراحی دندانپزشکی برای رفع مشکلات دهان و دندان افراد استفاده می‌شود تا به افزایش سلامت دهان و دندان آن‌ها کمک ‌کند. مداخلات و خدمات جراحی دندانپزشکی، می تواند در تسکین درد مزمن، بهبود ظاهر، حل مشکلات خواب، تنفس و بازیابی عملکرد صورت افراد تأثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.  
0 دیدگاه

شماهم توی این بحث شرکت کنید

دیدگاهی وجود ندارد.